top of page

Szczegółowe zasady przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola
 

 Rodzice (prawni opiekunowie) dzieci przyprowadzają i odbierają je z przedszkola oraz są odpowiedzialni za ich bezpieczeństwo w drodze do przedszkola i z przedszkola do domu.

  Dzieci powinny być przyprowadzane do przedszkola od godziny 6.00 do godziny 8.30. W przypadku korzystania przez dziecko ze śniadania, rodzice zobowiązani
  są przyprowadzić dziecko do godziny 8.15.

  Osoba odprowadzająca dziecko do przedszkola powinna w szatni (holu głównym) przygotować je do pobytu w przedszkolu, a następnie przekazać je nauczycielowi (pracownikowi przedszkola). Od momentu przekazania dziecka odpowiedzialność za jego bezpieczeństwo ponosi nauczyciel.

  Osoba odbierająca dziecko powinna zgłosić to nauczycielowi (upoważnionemu pracownikowi). Od momentu przekazania dziecka rodzicowi (osobie upoważnionej) osoba odbierająca odpowiedzialna jest za jego bezpieczeństwo.

  Dziecko może być odebrane przez osobę dorosłą, zdolną do podejmowania czynności prawnych, upoważnioną na piśmie przez rodziców:

  Upoważnienie takie jest skuteczne przez cały okres uczęszczania dziecka do przedszkola;

  Upoważnienie może zostać odwołane lub zmienione w każdej chwili;

  Statut przedszkola zawiera wzór oświadczenia upoważniającego do odbierania dzieci z przedszkola (załącznik 1- osoba pełnoletnia)


  W wyjątkowych przypadkach dopuszcza się możliwość odbierania dziecka przez osobę niepełnoletnią, powyżej 16 roku życia, upoważnioną na piśmie przez rodziców (prawnych opiekunów) dziecka:

  Po uprzednim poinformowaniu ustnym nauczyciela i dyrektora przedszkola potwierdzonym upoważnieniem pisemnym;

  Upoważnienie będzie respektowane tylko wtedy, gdy dokument będzie zawierał klauzulę, iż rodzic „Bierze pełną odpowiedzialność prawną za bezpieczeństwo odebranego dziecka od momentu jego odbioru przez wskazaną powyżej, upoważnioną przez nas osobę”;

  Statut przedszkola zawiera wzór oświadczenia upoważniającego do odbierania dzieci z przedszkola (załącznik 2 – osoba niepełnoletnia).

  Rodzice (opiekunowie prawni) mogą upoważnić określoną osobę do jednorazowego odebrania dziecka z przedszkola. Takie upoważnienie powinno nastąpić przez udzielenie informacji ustnej nauczycielowi potwierdzonej pisemnym pełnomocnictwem.

  Upoważnienie powinno zawierać imię i nazwisko osoby upoważnionej, serię i nr jej dowodu osobistego. Upoważnienie musi być własnoręcznie podpisane przez rodzica
  lub prawnego opiekuna.

  Upoważnienie powinno być dostarczone osobiście przez rodziców (opiekunów prawnych) do nauczycielki z grupy i pozostać w dokumentacji przedszkola.

  Nauczyciel lub inny pracownik przedszkola może odmówić wydania dziecka:

  Osobie nieupoważnionej;

  Będącej pod wpływem alkoholu lub środków odurzających;

  Osobie małoletniej.

  W/w wypadku nauczyciel zobowiązany jest podjąć następujące kroki:

  Winien niezwłocznie poinformować dyrektora przedszkola lub jego zastępcę;

  Zobowiązany jest do podjęcia wszelkich dostępnych czynności w celu nawiązania kontaktu z rodzicami (opiekunami prawnymi) lub inną osoba upoważnioną do odebrania dziecka z przedszkola;

  W razie sytuacji spornych lub gdy dziecko nie zostanie odebrane przez inną osobę upoważnioną powiadamia się najbliższy komisariat policji.

  W wypadku, gdy dziecko nie zostanie odebrane po upływie czasu pracy przedszkola, nauczyciel zobowiązany jest powiadomić telefonicznie rodziców (opiekunów prawnych) o zaistniałym fakcie.

  W przypadku, gdy pod wskazanymi numerami telefonów (praca, dom) nie można uzyskać
  informacji o miejscu pobytu rodziców (opiekunów prawnych) dziecka, nauczyciel oczekuje z dzieckiem w placówce przedszkolnej przez jedną godzinę.

  Po upływie tego czasu powiadamia najbliższy komisariat policji o niemożliwości skontaktowania się z rodzicami (opiekunami prawnymi) dziecka.

  W kwestiach spornych dotyczących odebrania dziecka z przedszkola przez osoby nieupoważnione, nauczyciel zobowiązany jest powiadomić rodzica.

  Dziecka nie wydaję się rodzicom pozbawionym praw rodzicielskich.

  Życzenie rodziców dotyczące nie odbierania dziecka przez jednego z rodziców musi być potwierdzone przez prawomocne orzeczenie sadowe.

bottom of page